Časté otázky

Z čoho sa vyrábajú dlažby a obklady?

Obe kategórie pokrývacích materiálov, obklad aj dlažba, sa vyrábajú obyčajne z keramiky, no poznáme aj betónové, plastové, drevené a iné.

Čo označuje pojem protisklzovosť?

Protisklzovosť / protišmykovosť stanovuje uhol zošikmenej plochy s konkrétnou dlažbou, pri ktorom sa kráčajúci človek začne cítiť neisto. Protisklzovosť definuje norma DIN 51097 a DIN 51130.

Definícia protisklzovosti podľa normy DIN 51130:

Označenie Uhol sklzu (°) Odporúčané použitie
R9 6 – 10 súkromné objekty s požiadavkou na zvýšenú bezpečnosť.
R10 10-19 sklady, malé kuchyne, sanitárne priestory,…
R11 19-27 kuchyne škôl, umývacie linky, práčovne, brusiarne,…
R12 27-35 veľké kuchyne, pracovné jamy, mliekárne,…
R13 nad 35 priemyselné objekty ako jatky, koželužne, rafinérie tukov, umývacie linky,…

Čo sa označuje skratkou PEI?

Ide o označenie stupňa opotrebovania glazovaného povrchu dlažby. Odhaľuje nám ako je konkrétna dlažba odolná voči oteru.

Triedy PEI podľa normy ČSN EN ISO 10545-7:

PEI Počet otáčok, pri ktorých sa už mení povrch dlažby Možnosti použitia dlažby
1 150 spálne, kúpelne, WC v súkromných objektoch zaťažené veľmi malou prevádzkou
2 600 všetky miestnosti v súkromných objektoch okrem kuchyne a vstupnej chodby
3 750; 1500 všetky miestnosti v súkromných objektoch vrátane kuchýň a terás, tiež do hotelových izieb, nemocničných izieb a pod.
4 6000; 12000 priestory s intenzívnejšou frekvenciou chodcov a silnejším znečistením, napr. vnútorné priestory správnych budov, chodby hotelov, obchodné miestnosti a kancelárie
5 nad 12000 + odolnosť voči znečisteniu priestory s podlahami vysoko namáhanými otermi a znečistením, napr. v obchodoch, reštauráciách, na schodiskách hotelov a pod.

Čo vyjadrujú tzv. otáčky?

Ich počet udáva limit, pri ktorom sa viditeľne mení povrch danej dlažby (viď tabuľka vyššie).

Aké sú to mrazuvzdorné obklady a dlažby?

Mrazuvzdornosť sa pri obkladoch a dlažbách viaže k ich vlastnosti odolať voči určitému počtu cyklov zmrazovania a rozmrazovania podľa normy PN EN 10545-12. V tomto ohľade platí, že čím menej môžu pórmi nasiaknuť vodu, tým viac sú mrazuvzdornejšie. Obklady a dlažba s nasiakavosťou nad 10% už nie sú mrazuvzdorné.

Čo je obklad alebo dlažba typu monocottura?

Monocottura vznikla v Taliansku. Obklady a dlažby tohto druhu vznikajú po jednom výpale keramickej hmoty pri vyšších teplotách. Výsledné produkty sú tvrdšie, menej absorbujú vodu a sú viac odolné proti mechanickému poškodeniu. Ich povrch je na líci lesklý.

Čo je obklad alebo dlažba typu monoporosa?

Tento produkt bol prvý krát vyrobený v Španielsku. Je charakteristický silnou konzistenciou, ktorá umožňuje vytvárať veľké formáty (napr. 40 × 25 alebo 30 × 30 cm) naviac zdobené jemnými vzormi a reliéfmi.

Čo je obklad alebo dlažba typu gres?

Gres sa vytvára zo zmesi prírodných materiálov: hliník, kaolín, feldspars, kamenný piesok a minerálne farbivá. Táto zmes sa vypaľuje pri teplotách na 1200°C. Medzi jeho vlastností patrí nízka nasiakavosť a tým pádom aj mrazuvzdornosť, ale i odolnosť voči vysokému tlaku.

Pomôžeme vám?

Kontaktujte nás, prosím, počas pracovných dní v čase od 08:00 do 17:00 na telefónnom čísle:

+421 905 785 312